Obora wolnostanowiskowa dla 70 krów mlecznych


Obora wolnostanowiskowa dla 70 krów mlecznychObora wolnostanowiskowa ma wymiary 33x25m, wykonana jest nowoczesnym systemem na konstrukcji stalowej samonośnej.
Cała konstrukcja została ocynkowana ogniowo co gwarantuje jej trwałość i estetykę wykonania. Pokrycie dachu oraz ścian stanowi płyta warstwowa z rdzeniem poliuretanowym grubości 60mm.
Ściany budynku do wysokości 180cm wykonane zostały z elementów prefabrykowanych. Są to płyty żelbetowe 3-warstwowe, z zatopioną wewnątrz warstwą styropianu, co zapobiega przemarzaniu ścian. Zewnętrzna powłoka płyt wykończona jest warstwą elewacyjną z płukanego kamienia, co gwarantuje trwałość elewacji oraz odpowiednią estetykę. System ścian prefabrykowanych jest najbardziej trwały i najszybszy do zmontowania na budowie, co skłoniło inwestora do wykorzystania tej technologii. W budynku zastosowano wentylację grawitacyjną poprzez zamontowanie na całej długości budynku kurtyn ściennych oraz świetlika kalenicowego kominowego.
Kurtyny i świetlik wykonane są z aluminium i przeźroczystych płyt poliwęglanowych, przez co obora jest dodatkowo doświetlona podczas dnia i zapewnia to odpowiedni mikroklimat dla zwierząt. Cały budynek wykonany jest w systemie bezściółkowym rusztowym.
Pod korytarzami spacerowymi i legowiskami wylane zostały szczelne kanały żelbetowe głębokości 240cm. Pojemność zbiorników wynosi ponad 1100m3 i jest obliczona na magazynowanie gnojowicy przez minimum 4 miesiące przy pełnej obsadzie budynku. System kanałów został tak zaprojektowany, aby był obsługiwany przez jedno mieszadło elektryczne o mocy 15kW, sterowane automatycznie.
Jest to ekonomiczny i przede wszystkim wygodny sposób, ponieważ nie wymaga żadnej obsługi, wystarczy raz zaprogramować mieszadło które regularnie miesza zgromadzoną gnojowicę, zapobiegając jej rozwarstwianiu i uzyskując jednolitą masę gotową w każdej chwili do wypompowania i nawożenia pól.
W oborze zdecydowano się na zamontowanie betonowych ruszt firmy Lokenberg z serii „Drilling system” które mają szerszą powierzchnię stąpania i są bardziej komfortowe dla krów. Są to ruszta przejezdne z dopuszczalnym naciskiem do 3T na oś, dające możliwość wjechania do budynku ciągnikiem w razie potrzeby dościelenia legowisk.
W miejscu gdzie znajduje się porodówka wykorzystano specjalne płyty z odciekami, na których można dościelać słomą i w razie potrzeby usuwać obornik ładowarką. Oborę wyposażono w drabiny paszowe zatrzaskowe i wygrodzenia stalowe ocynkowane. Legowiska stanowią materace z warstwy słomy i wapna wymieszanego w odpowiednich proporcjach i ubitego. Po stronie krów mlecznych zamontowane jest czochradło elektryczne, oraz dwa podgrzewane poidła wylewne.
Dojenie odbywa się w hali udojowej typu „rybia ość” 2×5, znajdującej się w budynku murowanym połączonym z głównym, gdzie obok hali znajduje się zbiornik na mleko pojemności 6000 l. oraz pomieszczenia socjalne.Inne realizacje