Obora wolnostanowiskowa dla 70 krów mlecznych

Cała konstrukcja została ocynkowana ogniowo co gwarantuje jej trwałość i estetykę wykonania. Pokrycie dachu oraz ścian stanowi płyta warstwowa z rdzeniem poliuretanowym grubości 60mm.
Ściany budynku do wysokości 180cm wykonane zostały z elementów prefabrykowanych. Są to płyty żelbetowe 3-warstwowe, z zatopioną wewnątrz warstwą styropianu, co zapobiega przemarzaniu ścian. Zewnętrzna powłoka płyt wykończona jest warstwą elewacyjną z płukanego kamienia, co gwarantuje trwałość elewacji oraz odpowiednią estetykę. System ścian prefabrykowanych jest najbardziej trwały i najszybszy do zmontowania na budowie, co skłoniło inwestora do wykorzystania tej technologii. W budynku zastosowano wentylację grawitacyjną poprzez zamontowanie na całej długości budynku kurtyn ściennych oraz świetlika kalenicowego kominowego.
Kurtyny i świetlik wykonane są z aluminium i przeźroczystych płyt poliwęglanowych, przez co obora jest dodatkowo doświetlona podczas dnia i zapewnia to odpowiedni mikroklimat dla zwierząt. Cały budynek wykonany jest w systemie bezściółkowym rusztowym.
Pod korytarzami spacerowymi i legowiskami wylane zostały szczelne kanały żelbetowe głębokości 240cm. Pojemność zbiorników wynosi ponad 1100m3 i jest obliczona na magazynowanie gnojowicy przez minimum 4 miesiące przy pełnej obsadzie budynku. System kanałów został tak zaprojektowany, aby był obsługiwany przez jedno mieszadło elektryczne o mocy 15kW, sterowane automatycznie.
Jest to ekonomiczny i przede wszystkim wygodny sposób, ponieważ nie wymaga żadnej obsługi, wystarczy raz zaprogramować mieszadło które regularnie miesza zgromadzoną gnojowicę, zapobiegając jej rozwarstwianiu i uzyskując jednolitą masę gotową w każdej chwili do wypompowania i nawożenia pól.
W oborze zdecydowano się na zamontowanie betonowych ruszt firmy Lokenberg z serii „Drilling system” które mają szerszą powierzchnię stąpania i są bardziej komfortowe dla krów. Są to ruszta przejezdne z dopuszczalnym naciskiem do 3T na oś, dające możliwość wjechania do budynku ciągnikiem w razie potrzeby dościelenia legowisk.
W miejscu gdzie znajduje się porodówka wykorzystano specjalne płyty z odciekami, na których można dościelać słomą i w razie potrzeby usuwać obornik ładowarką. Oborę wyposażono w drabiny paszowe zatrzaskowe i wygrodzenia stalowe ocynkowane. Legowiska stanowią materace z warstwy słomy i wapna wymieszanego w odpowiednich proporcjach i ubitego. Po stronie krów mlecznych zamontowane jest czochradło elektryczne, oraz dwa podgrzewane poidła wylewne.
Dojenie odbywa się w hali udojowej typu „rybia ość” 2×5, znajdującej się w budynku murowanym połączonym z głównym, gdzie obok hali znajduje się zbiornik na mleko pojemności 6000 l. oraz pomieszczenia socjalne.
Inne realizacje