Obora wolnostanowiskowa dla 140 krów mlecznychObora wolnostanowiskowa dla 140 krów mlecznychGłówny budynek obory ma wymiary 76x25m i wykonany jest na konstrukcji stalowej samonośnej cynkowanej ogniowo.
Pokrycie dachu oraz ścian stanowi płyta warstwowa z rdzeniem poliuretanowym grubości 60mm. W budynku zastosowano wentylację grawitacyjną poprzez zamontowanie na całej długości budynku kurtyn ściennych oraz świetlika kalenicowego kominowego. Kurtyny i świetlik wykonane są z aluminium i przeźroczystego poliwęglanu, przez co obora jest dodatkowo doświetlona podczas dnia i zapewnia to odpowiedni mikroklimat dla zwierząt.
Cała obora wolnostanowiskowa wykonana jest w systemie bezściółkowym rusztowym. Pod korytarzami spacerowymi i legowiskami wylane zostały szczelne kanały żelbetowe głębokości 210cm.
Pojemność zbiorników wynosi ponad 2200m3 i jest obliczona na magazynowanie gnojowicy przez minimum 4 miesiące przy pełnej obsadzie budynku. Mieszanie gnojowicy odbywa się za pomocą mieszadła ciągnikowego. W oborze zdecydowano się na zamontowanie betonowych ruszt firmy Lokenberg z serii „Drilling system” które mają szerszą powierzchnię stąpania i są bardziej komfortowe dla krów.
Są to ruszta przejezdne z dopuszczalnym naciskiem do 3T na oś, dające możliwość wjechania do budynku ciągnikiem w razie potrzeby dościelenia legowisk.
Legowiska stanowią materace z warstwy słomy i wapna wymieszanego w odpowiednich proporcjach i ubitego. Po stronie hali udojowej znajduje się 140 legowisk, krowy dojne podzielone zostały na 2 grupy dlatego hala udojowa znajduje się w połowie długości budynku.
Dojenie odbywa się w hali udojowej typu „rybia ość” 2×10, znajdującej się w budynku murowanym połączonym z głównym. pomiędzy halą udojową a oborą znajduje się poczekalnia na rusztach mieszcząca 50 krów co znacznie usprawnia dój. Po drugiej stronie stołu natomiast jest 70 legowisk dla krów zasuszonych i jałówek.
Przy budynku wykonany został silos żelbetowy do kiszonek o wymiarach 50x10m, wysokość ścian 240cm. Docelowo mają powstać 3 takie komory.Inne realizacje