GŁĘBOKA OBORA NA 250 OPASÓW


Nowo powstała obora na opasy k/Turku. Budynek ma wymiary 48×27 i jest wzniesiony na stalowej konstrukcji z czterema rzędami podpór, do których zamontowano wygrodzenia.

Na środku obiektu znajduje się stół paszowy szerokości 5m, po obu stronach znajduje się po pięć dużych boksów na 20-25 opasów każdy, a więc maksymalnie ten budynek może pomieścić 250 dużych sztuk. Na całej długości budynku boksy są podzielone na dwie części- płytsza szerokości 5,5m przy stole paszowym, oraz tej samej szerokości część na głębokiej ściółce, obniżona 70 cm względem płytszej.

W każdym boksie zamontowano poidło korytowe wylewne własnej produkcji z zaworem pływakowym, które są połączone szeregowo i wpięte do urządzenia podgrzewającego z cyrkulacją marki ARNTJEN. Zapobiega to zamarzaniu wody podczas zimy.

Stół paszowy wykonany został z posadzki przemysłowej, zatarty mechanicznie. Wjazd na stół odbywa się poprzez dwie bramy automatyczne sterowane pilotem z ciągnika.

W projekcie budynku dużą uwagę przywiązano do mikroklimatu wewnątrz, dlatego dach pokryty jest płytą warstwową 60mm z rdzeniem z poliuretanu oraz okładziną spodnią z fiberglasu zamiast blachy. W kalenicy zamontowano szeroki na 280 cm świetlik z wentylacją grawitacyjną, natomiast na całej długości ścian bocznych są uchylne kurtyny z poliwęglanu w ramie aluminiowej.

Warto zwrócić uwagę na żelbetowe ściany boczne, które są wylewane w szalunkach na miejscu. Jest to szybka do wylania i bardzo trwała konstrukcja, odporna na uderzenia ładowarką.
Inne realizacje